Simóka Nóra

 A sport és a pszichológia kapcsolata mindig is foglalkoztatott. Érdeklődésem középpontjában a sport, mint terápiás eszköz állt, már vívó-szakedzőként dolgoztam, amikor megszereztem pszichológusi diplomámat – a pszichológia tudományában is a lélek és a sportolás kapcsolatát kutattam. Sajátos nevelési igényű és kiemelten tehetséges gyermekekkel foglalkoztam, arra kerestem a választ, hogy a sportolás milyen hatással van az életükre.

 Sport-szakpszichológusi diplomám megszerzésének időpontja nem csak szakmabeli fordulópontot jelentett: ekkor jött világra Léna lányom is – szívbetegen. Ilyenkor számtalan megválaszolatlan kérdés  cikázik egy anya fejében: Hogyan tudom őt (és magunkat) felkészíteni a ránk váró nehézségekre? Hogyan szervezzük a családi életet? Hogyan tovább?

 

A kezdeti ijedtség, mérhetetlen aggodalom és szülői fájdalom helyét azonban szépen lassan átvette a hála, hiszen lányomnak, a krízisben töltött 6 évnek és az ő csodálatos gyógyulásának köszönhetem azt, hogy egy új irányzat felé nyithattam és segíthetem azokat a szülőket, akik hasonló cipőben járnak, szakmai és saját élményből fakadó tapasztalataimat összegezve.

Lora lányom érkezése új örömöket hozott az életünkbe – bizonyosságot kaptam arról, hogy a szeretet nem fogyhat el, csak megsokszorozódik. Kevéssel Lora 1 éves  kora után került sor Léna szívműtétjére, aki mindössze 6 éves volt ekkor, mégis rengeteget tanított nekem, nekünk a megküzdésről és az élet igazán fontos dolgainak megbecsüléséről.
A kórházban töltött időszak mindannyiunknak komoly megpróbáltatás volt, már akkor éreztem, hogy a sportban és sportpszichológiában szerzett tapasztalatnak hasznát veszem ebben a krízisben.

Rádöbbentett, hogy a sportkarrierem során megéltek, valamint a sportpszichológiából hozott tapasztalatok nem csak családunk segítségére lehetnek a nehezebb napokon, hanem  másoknak is támaszt nyújthatnak.

Ez az egész olyan, mint egy maratonra felkészülni…

hangzott el a sebész szájából, amely megerősített abban, hogy a kórházi mindennapokban hasznosíthatók a sportpszichológia módszerei. Egy kérdés is kaptam tőle: „Nem akar itt dolgozni?”. Azonnal kész voltam a válasszal: DE!

 

Így történhetett, hogy kislányom gyógyulása után pár hónappal abban a budapesti kórházban kezdhettem pszichológusként dolgozni, ahol Lénát sikeresen megműtötték. Ez a kórház egy nagyon különleges hely, hiszen a gyógyítás fókuszában a gyermekek állnak – a gyermekek jólétének megteremtéséhez azonban a szülőket szükséges megfelelően támogatni. Saját tapasztalatomból kiderült, hogy a szülők számára a legnagyobb támogatást az információ adja. Tehát munkámmal az egészségértés feltételeit szükséges megteremteni számukra.

A ‘Szülői Információs Mappa’ megalkotásával léptem rá erre az útra, amely izgalmas és kihívással teli folyamat, inspiráló és folyamatos fejlődést igényel.

Érzem, hogy még sok feladatot tartogat számomra a munkám. A jövőben is szeretnék mindent megtenni annak érdekében, hogy az információ mindenkihez eljusson, akinek éppen szüksége van a támogatásra. Rendezvények, események és workshopok szervezésével igyekszem megosztani tudásomat, amellyel reményeim szerint elősegíthetem az egészségértés fogalmának megértését és széles körben való használatát.

Szeretnél előadónak hívni?

Pszichológusként célom, hogy szülőkkel és a gyermekekkel foglalkozó szakemberekkel tudásomat megosszam, segítsem őket nehézségeikben. Az előadások szakmai tartalmával olyan szülőkhöz, edzőkhöz, pedagógusokhoz szeretnék szólni, akik különleges gyermeket nevelnek vagy különleges helyzet előtt állnak, melyre fel szeretnék készíteni őket.

Szeretnél előadónak hívni?

Vedd fel velem a kapcsolatot!