Simokka

Próbálok hálásan nézni…

Megint kórház, megint éjszaka, megint hétvége és én megint rettegek. Tudok-e (elég) hálásan nézni? A pad legalább megint hideg, kétes értékű állandóság. 

Kérlek, nézz ide, csak egy pillanatra, csak egy villanásra találkozzon a tekintetünk, kérlek. Abból simán megállapítom, hogy életben marad-e édesapám, hogy Téged érdekel-e, hogy dühös vagy-e épp az ellátórendszerre és a beteg utakra vagy arra, hogy nincs hely az osztályodon és egyébként sem ide tartozik, hogy lesz-e ma átmeneti felmentés, átveszed-e picit a szorongásom? Egyáltalán, gondolatban legalább tegezhetlek?

Legjobb lesz, ha folyamatosan hálásan nézek, megpróbálom. Besűrítem az összes hálámat abba a tekintetbe, aminek megvillantására talán a következő órákban esélyt kapok. Beleteszek majd mindent, persze a könnyeket nem, az túlzás, még a végén nem veszel komolyan, azt hiszed gyenge vagyok. Türelmetlenséget sem lehet, még a végén úgy véled, hogy türelmetlen vagyok, pedig tudhatnám, hogy a pár óra várakozásnak bele kell férnie. Tudhatnám, hogy a valóság nem olyan, mint a Vészhelyzet, ahol George Clooney rohan édesapád megmentésére, folyton csak fut, de legalább látszik, hogy kapkod. Kedves doktor úr, nem kellene Neked is legalább szaporáznod a lépteidet? Nem tudom, így inkább nem is vagyok türelmetlen, az nem tesz jót és már régóta megfigyeltem, hogy furcsamód még a folyamatokat sem gyorsítja meg. Mi is maradt akkor? Bizalom, csodavárás, méz édes mosoly, izzadtságszagú dicséretek (talán pitizésnek is hívják) és a hála. Megvan igen, a hála! 

Akkor hálásan nézek, az tuti beválik. Akkor jönni fog valaki, kiderül, hogy mire várunk, talán édesapám nevére is rákérdeznek, hátha a kórtörténetet is elmondhatom, profi vagyok benne. Azt a részt nem szeretem, amikor az áttéthez érek, a szepszis jön és a zavarodottság és ezzel együtt a szürke suhanás hallgatóságom szemében. Tudom, egyszerűen tudni lehet, hogy arra gondol, vajon tudom-e. Tudom-e, hogy ez mit jelent, mivel jár, mi következik és mit tud kínálni ez az osztály? Sejtem, ahogyan azt is, hogy ez neki nem elég. Ki kell(ene) mondanom: tudom, hogy édesapám meg fog halni. 

A suhanás után már az új filteren át társalognak a gondolataink – ő tudja, hogy én tudom, tudja, hogy ettől még jelen pillanatban nincs máshol helyünk, tudom, hogy elvégzi majd a dolgát, tudja, hogy úgysem megyek el, mert úgysem fogadnák máshol sem apukámat, hogy értem, hogy a rendszer nem kínál helyet a magunkfajtának és tudja, hogy megértem, de nincs választásom. Ha a fene fenét eszik, ha el is megyek oda, ahova ilyenkor szívesen küldenének: a fémpadon kókadozik lázas apukám, az egyetlen lehetőség, hogy itt maradok és támasztom őt, amíg megkapom a dokitól támaszt. És persze a hálás nézés, az még van nekem. 

Nem tudom, hogy kerülni fog-e az éjszakát magára vállaló dokifiú, hogy akar-e majd beszélni velem erről, felkészít majd? Meglátja, hogy próbálok hálásan nézni? Ha egy kocsmában találkoznánk, akkor a sarokba ültetném és elmagyaráznám neki, hogyan kell köszönni, hogy mi az a méltóság, hogy kisfiam az idősebbel tisztelettel bánunk (a kiszolgáltatottságról beszéltünk már? Hogy az intelligenciát épp az jelzi, ha nincs szükségünk annak állandó emlegetésére? Talán majd később, új szinteken…) – talán még piros pontot is kapna, ha figyelne szépen. De nem megyünk kocsmába, így csak az én tiszteletem marad az igyekezete felé, az életkora felé, az orvoslás felé, a helyzet felé. Meg a hálám, igen. Ha beérem azzal, ami jut, amit tudnak adni, ha tudom, hogy nem elég, de ennyi van, akkor lehet hálát érezni? És az a huszonéves doki tudja majd, hogy ez az? Van esélye meglátni, ha őt is nyomasztja a döntés kényszere, a felelősség, a tekintély – neki milyen filtereket adott ez a nap? 

Tehát hálásan nézni, csináljuk akkor. Mit is várok ettől a nézéstől, amit alaposan kidolgoztam? Információt, törődést, hogy lássák, hogy én bizony az a hozzátartozó vagyok, aki tud és akar is hálásan nézni. Igaziból csak azt szeretném, hogy édesapámmal jól bánjon. Ne bántsa őt. A kedves szó plusznak számít vagy az ápolással automatikusan jár? Hálásan kell érte nézni vagy ez az alap? Nehéz eldöntenem, mindenesetre nézek továbbra is a sokat gyakorolt módon, abból baj nem lehet – talán. Az éjszakai kórházba-járásnak van egy sajátos hangulata, egy extra mia fenét csináljak? érzés, egy extra adag hála, hiszen miattunk ébred fel az orvos, a szobatárs és egyébként ki számított ránk, utálatos dolog bejelentés nélkül érkezni. Náluk a labda, szívességet kérünk, mert egyedül nem tudjuk megoldani a rendelkezésre álló készletekkel – már a beismerés is milyen összetett. Kínzó, hogy már nem az én szintem a döntés, megkönnyebbülök attól, hogy nem nekem kell döntenem, a tekintélyt parancsolom épp annak a személynek, aki egész életében parancsolta nekem a tekintélyt. Tudom, hogy nem akarsz menni apus, de én már kevés vagyok, az a következő lépés, hogy idegenekhez kell fordulnom. Igen, tudom, hogy annyira rosszul vagy, hogy épp az idegeneket nem akarod, ígérem következő életemben onkológus, aneszteziológus, urológus leszek, de most szállj be szépen a kocsiba. És szorongok és aggódom, imádkozom és könyörgök: csak egy jó szó legyen neki, csak ne nézzék le, csak bánjanak vele méltósággal. Éljenek jól és elegánsan a fehér köpeny adta hatalommal, szolgáljanak rá a bizalomra, feleljenek meg az elvárásnak, ne éljenek vissza az alárendeltségünkkel. 

Tudom, hogy lehet ilyet, nap, mint nap tapasztalom, látom az empatákat, a jókat: nekem gyönyörű angyalok és az emberség méltóságteli vezérei. Zsigerileg jót akarnak, mert zsigerileg jót gondolnak – nem az én apukámmal jók, hanem egyszerűen csak ilyenek és mi élvezzük a hasznát. És tudom, ha velük marad apukám, akkor biztos és kedves kézben hagyom, gondoskodás jut majd neki a gyógyszerek, a fájdalom, a csövek és a rosszullét mellett. Keresik majd a kényelmét, amennyire lehet, szigorúan szeretik majd – tudják, hogy nem szívesen mozog, de mire ezt megbeszélik, már végig is sétáltak az osztályon. Beszélnek majd velem, meghallgatnak, ellátnak jótanáccsal, megértenek. És tartják a határaikat, mert valakinek azt is kell: nekik mindenképp, mert kellenek nekünk, hogy gondoskodjanak rólunk, vigyázzanak ránk és jó esetben meggyógyítsanak. Nem jó esetben kibírják velünk a veszteséget, ahogy annyi minden mást is. Több kórházi éjszakán csak reménykedtem: ugye ezúttal közülük választ édesapámnak a sors? Most sok-sok éjszaka óta a bőrömön érzem, hogy mekkora adomány a létezésük. Most azért könyörgök, hogy ami jut nekünk, abban ők kísérjenek minket.

Az ő tekintetük nem kerül el: még a hálás nézésemet is elbírják.

Ápolók, orvosok, szakdolgozók, egészségügyisek! Légysziiii bírjátok még, bírjátok ki, bírjátok el: a feladatot, a terhet, az elvárást, a betegeket és a hozzátartozókat. Segítsetek nekünk és mondjátok meg, hogy mi hogyan tudunk segíteni Nektek. Vigyázzatok magatokra, hogy vigyázhassatok ránk, mert nálatok a tudás, ami nélkül nekünk nem marad más, mint a hálás nézés – amit elbírtok, ugye? 

További cikkek

Blog

A gyászoló és a bor

A kanapén ülök, mellettem állandó új (haha) társam, a vörösbor. Egy pohár (egyszerre). Jól megvagyunk együtt, bár nem tagadom, hullámzó a kapcsolatunk, szenvedélyes, indulatos, melankolikus.

Miben tudok segíteni?

Beszéljünk

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.